خانه مقالات دو اصل مهم برای باقی ماندن در مسیر تغییر

دو اصل مهم برای باقی ماندن در مسیر تغییر

5 ثانیه خوانده شده
0
توقف

دو اصل مهم برای باقی ماندن در مسیر تغییر

بارها پیش‌آمده است که بیشتر ما تصمیمی در خصوص تغییر و عوض کردن شرایط فعلی خود گرفته‌ایم و حتی شروع به انجام این تغییرات کرده، ولی تنها در مدت‌زمان کوتاه عقب‌نشینی کرده و از ادامه مسیر منصرف شده‌ایم.

منصرف شدن

چه‌کار کنیم که این‌گونه عقب‌نشینی نکنیم؟

راهکارهای بسیاری در این خصوص ارائه‌شده ولی ما قصد داریم دو تا از کاربردی‌ترین‌های آن را برای شما بیان کنیم که با آگاهی از آن‌ها در تلهٔ این عقب‌نشینی‌ها نیفتید و احساس بی‌ارادگی نکنید.

سنگ بزرگ

قبل از این‌که این راهکارها را بگوییم اول لازم است که ما همیشه اهدافی را انتخاب کنیم که آن اهداف برای ما دست‌یافتنی باشد در غیر این صورت حتی با تداوم مسیر و تلاش بی‌امان به آن دست نیافته و احساس ناتوان بودن در ما ایجاد می‌شود و واقعاً در حق خود ظلم کرده‌ایم و تأثیرات منفی آن رهایمان نمی‌کند.

برای این‌که مطلب روشن‌تر شود فردی را تصور کنید که دارای معلولیت شدید جسمی هست و هدف خود را در سفر به مریخ می‌گذارد و مسلماً شانس رسیدن به این هدف برای این شخص بسیار پایین است و درنتیجه تلاش‌هایش در این مسیر بی‌فایده است و درنهایت بعد از کلی تلاش وقتی به هدف خود نمی‌رسد، حالش با خودش بد می‌شود و انتخاب این هدف چیزی جز ناراحتی و احساس ضعف برای این شخص ندارد.

پس همیشه سعی کنید هدف‌هایتان در مسیر توانایی‌هایتان باشد.

پشتکار

۱-اصل مهم اول برای باقی ماندن در مسیر تغییر، داشتن انگیزه است.

شما اگر انگیزه‌ای برای انجام کاری نداشته باشید نمی‌توانید درراه رسیدن به آن هدف باقی بمانید و اگر باقی بمانید از روی اجبار است که این بر کیفیت هدفتان تأثیر می‌گذارد و دستاوردی مفید برای شما حاصل نمی‌کند. پس پیوسته حواستان به انگیزه‌تان در انجام آن کار باشد و آن را مرتباً شارژ کنید زیرا اگر آن کم‌رنگ شود باعث نابودی تغییرتان می‌شود.

دوران تحصیلی خود در مدرسه را در نظر بگیرید، یک سری از دانش آموزان نمرات عالی و گروهی دیگر نیز نمرات نامطلوب به دست می‌آوردند.

اغلب آن‌هایی که نمرات پایین و بعضاً نمرات مردود را کسب می‌کردند انگیزه‌ای برای درس خواندن نداشتن و درس خواندن یکی از نیازهای تشویق، شوق به رفتن دانشگاه یا تائید از طرف والدین یا معلم و هر نیاز دیگری برای آن‌ها را ارضاء نمی‌کرد و برعکس آن‌ها، افرادی که نمرات عالی را به دست میاوردند یکی از انگیزه‌های رفتن به دانشگاه یا تشویق از طرف والدین و معلم و بسیاری ازاین‌گونه نیازها را برآورده می‌کرد.

پس فراموش نکنید برای باقی ماندن در اهداف به انگیزه نیاز دارید و انگیزه شما هر چه قدر قدرتمندتر باشد شمارا بیشتر به سمت خود می‌کشد.

تحمل فشار

۲-اصل مهم دوم برای باقی ماندن در مسیر تغییر، فشار است.

معمولاً کسانی که فشاری را متحمل نمی‌شوند علاقه‌ای برای تغییر وضع فعلی خود نشان نداده و اگر هم مسیر تغییر را شروع کنند ظرف مدت کوتاهی آن را رها کرده و به وضع راحت و بدون چالش قبلی خود برمی‌گردند.

به‌عنوان‌مثال کارمند شرکتی که از حقوق متوسط خود رضایت دارد اگر بنا به هر دلیلی (مثلاً الگوبرداری از یکی از دوستان نزدیکش که تغییر شگرفی در زندگی خود حاصل کرده است) تغییر مسیری انجام دهد امکان برگشت به حالت آسوده و امن قبلی خود را ترجیح داده و خیلی زود دست از تلاش و تغییر می‌کشد.

تغییر در زندگی

حالا شما از دو اصل مهم برای باقی ماندن در مسیر تا رسیدن به هدف را شناختید و می‌توانید با آگاهی از آن‌ها، از افتادن در این تله و دام‌هایی که بر سر راه همه ما به وجود می‌آید جلوگیری کرده و یا حتی برای خود انگیزه و فشار را خلق کنید.

 

نوشته شده توسط: علی اسماعیلی

 

 

 

 

 

مطالب بیشتر از این نویسنده علی اسماعیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

۴ نکته کلیدی در مشتری مداری که حتماً باید بدانیم ( با عکس )

نکاتی که اگر ندانید در برخورد با مشتری دچار ضررهایی جبران‌ناپذیری می‌شوید مشتری مداری مقول…