خانه مقالات درآمد زندگی مطلوب ما چقدر است؟

درآمد زندگی مطلوب ما چقدر است؟

1 ثانیه خوانده شده
0
عکس پول زیاد

دوست دارید درآمدتان چقدر باشد؟

اکثر مردم دنیا علاقه‌مند به کسب درآمدهای خیلی بالا هستند و زمانی که از اغلب آن‌ها پرسیده می‌شود چه مقدار درآمدی را دوست دارید به دست بیاورید، رقم‌های خیلی بالا و باورناپذیری را ذکر می‌کنند و ما قصد داریم به این موضوع بپردازیم که این‌گونه نگرش آیا مفید است و یا فقط باعث نگرانی می‌شود.

وقتی از آن‌هایی که می‌گویند می‌خواهیم به درآمدهای خیلی نجومی دست پیدا کنیم می‌پرسیم آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که با این درآمدی که می‌گویید، می‌دانی که چگونه می توانی خرجش کنی، جواب واضحی ندارند و به‌طور دقیق نمی‌دانند که این درآمد را چگونه می‌توان خرج کرد.

حالا ما قصد داریم یک نگرش جدید را بیان کنیم که با دانستن این تعریف بسیاری از جواب‌هایتان ملموس‌تر می‌گردد.

بگذارید این‌گونه بگوییم که درآمد دلخواه هر فرد با درآمدی که برای ساختن دنیای مطلوب خود نیاز دارد متفاوت است.

درآمدی که هر فرد دوست دارد به آن برسد را، درآمد دلخواه و درآمدی که هر فرد می‌تواند برای خود بهترین زندگی ممکن همراه با نهایت شادی و رضایتمندی را بسازد، درآمد دنیای مطلوب می‌نامیم.

که مسلماً با این تعریف درآمد دنیای مطلوب بسیار مهم‌تر از درآمدی است که دوست داریم به آن برسیم. پس اولویت اول زندگی ماست.

عکس وسواس

وسواس ممنوع:

لازم به ذکر است برای پیدا کردن دنیای مطلوب نباید وسواس به خرج دهیم و زمانی که با رخ دادی زیبا و باارزش مواجه شدیم که به‌طور کامل خواسته‌های ما را ارضاء می‌کرد نباید منتظر رویدادی بهتر باشیم چون آن رویداد برای ما کاملاً مطلوب بوده و خواسته‌های ما را ارضاء می‌کند و دودلی در آن موضوع فقط اسباب نگرانی ما را فراهم می‌سازد. مثلاً اگر برای خرید لباس رفته‌اید و لباسی را که کاملاً دوست دارید پیدا می‌کنید به این فکر نکنید که با بیشتر گشتن احتمالاً چیز بهتری پیدا می‌کنید و هر چه گزینه‌های انتخابی شما بیشتر شود تصمیم‌گیری نیز سخت‌تر می‌شود پس هر وقت مورد خوبی در زندگی دیدید که کاملاً با آن موافق بودید به سمت آن بروید و گزینه‌های خود را بیشتر نکنید و این موضوع در تمام جوانب زندگی صدق می‌کند و دنیای ایده آل شمارا شفاف‌تر می‌کند.

عکس روستا

تصور کنید فردی لذت و زیبایی را در زندگی در روستایی جنگلی می‌بیند که در آنجا بتواند برای خود در حد توان مقداری کشاورزی کند و از ثمره آن بهره ببرد و این مدل زندگی از میلیون‌ها تومان پول و دارایی برای او لذت‌بخش‌تر است و این دنیای مطلوب اوست. آیا زیباتر از آن محل درجایی دیگر، مثلاً چین یا سوئیس یا کانادا پیدا نمی شود؟ جواب مسلما مثبت است ولی فراموش نکنید دلیلی نیست که صرف‌نظر از چیزی که لذت می‌برید به دنبال بهتر از آن بگردید و کار را برای خود سخت کنید و وسواس در اینجا کار را برای شما بهتر نمی‌کند.

آیا به نظر شما این مدل زندگی (زندگی در روستا) به درآمد بالایی نیاز دارد؟ مسلماً جواب منفی است و حتی شاید این مدل زندگی از مدل قبلی زندگی در شهر کم‌هزینه‌تر باشد و رضایت زندگی نیز بیشتر، پس چه خوب است که همه ما دنیای مطلوب خود را پیدا کنیم و درآمدی که برای زندگی مطلوبمان نیاز است حساب کنیم و لزوماً میزان درآمد دنیای مطلوب افراد به یک اندازه نمی‌شود و ممکن است بسیار باهم متفاوت باشد مثلاً شاید شخصی با ماهی یک‌میلیون تومان بتواند این‌چنین زندگی‌ای برای خود بسازد و شخصی ساختن دنیای مطلوبش میلیاردها تومان درآمد نیاز داشته باشد.

حالا متوجه شدیم با صرف پول داشتن نمی‌توان برای خودمان دنیای مطلوب را بسازیم و لازمهٔ ایجاد آن تغییر در نگرش و باورهای ماست.

در ضمن فقط پول داشتن باعث خوشنودی از زندگی نمی‌شود و ثابت‌شده افرادی که به‌صورت خودآگاهانه زندگی و رفتار نمی‌کنند (بیشتر مردم) وقتی درآمدشان بیشتر شده و درنتیجه ابزارآلات زندگی‌شان نیز تغییر می‌کند حساسیتشان نسبت به وسایلشان که برای آن‌ها نسبت به قبل پول بیشتری پرداخت می‌کنند بیشتر شده و درنتیجه آسایش و آرامش آن‌ها نیز کمتر می‌شود مثلاً شخصی که درگذشته خودرو پراید داشته، وقتی توان خرید خودرویی مدل‌بالا را پیدا می‌کند و آن را خریداری می‌کند به نسبت اختلاف قیمت آن (با توجه به این‌که درآمدش هم به همان اندازه افزایش‌یافته است) حساسیتش به ماشین جدید بیشتر شده و کمتر از زمانی که خودرو پراید داشته از آن خودرو استفاده می‌کند.

عکس ساعت

من شخصی را می‌شناسم که درآمد خیلی بالایی دارد و ساعتش به ارزش تقریبی ۱۰۰ میلیون تومان است، ولی هر زمان اقدام به استفادهٔ این ساعت مچی می‌کند از ترس خراب شدن یا ریختن الماس‌های آن پشیمان شده و لذتی که باید از استفاده از این ساعت بسیار زیبا را ببرد را از خود محروم می‌کند و داشتن این ساعت جزءنگرانی، چیزی عاید این شخص نکرده است. پس تا نگرش ذهن پولدار شکل نگیرد، پول داشتن جزء دردسر برای انسان دستاوردی ندارد.

البته این صحبت‌ها با پیشرفت کردن و کسب درآمد بالا مغایرت ندارد و فقط نگرشی را القا می‌کند تا رضایت و خوشنودی از زندگی بالاتر رود.

 

نوشته شده توسط: علی اسماعیلی

 

مطالب بیشتر از این نویسنده علی اسماعیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

۴ نکته کلیدی در مشتری مداری که حتماً باید بدانیم ( با عکس )

نکاتی که اگر ندانید در برخورد با مشتری دچار ضررهایی جبران‌ناپذیری می‌شوید مشتری مداری مقول…