خانه مقالات نکاتی برای یک ارائه اورژانسی (با عکس)

نکاتی برای یک ارائه اورژانسی (با عکس)

2 ثانیه خوانده شده
0
خبرهای پر استرس

بارها برحسب نیاز یا اجبار برای بسیاری از ما پیش‌آمده که ظرف مدت کوتاهی یک سخنرانی و ارائه مانند ارائه‌های دانشجویی، ارائه برای فروش محصول خود، آماده و انجام دهیم.

اما اگر ارائه کردن را بلد نباشم و تجربه نکرده باشیم چه؟

اما امکان دارد ما هیچ تجربه و دانشی برای ارائه نداشته باشیم و حسابی خراب‌کاری کنیم. در این مواقع چه راهکاری باید بیندیشیم؟

آموزش‌ها برای ارائه‌های اورژانسی

اصلاً نگران نباشید چون ما در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم و با ارائه چند تکنیک شانس موفقیت شمارا در این مواقع بالا ببریم.

 سه کلید در مورد ارائه‌ها که باید بدانیم

سخنرانی

۱-محتوا

اولین نکته‌ای که برای یک خوب لازم است محتوا و متن ارائه ماست.

اگر محتوای خوبی برای ارائه نداشته باشیم پس شانسی برای پیروزی در ارائه ندارم.

اگر ارائه شما مربوط به معرفی یک کالا می‌باشد سعی کنید اطلاعاتی کامل و دقیق در مورد آن کالا به دست آورید و در صورت امکان حتماً خود از آن کالا استفاده کرده تا طیف اطلاعات شما در مورد آن افزایش یابد.

اگر هیچ شناختی در مورد ارائه خود نداشتیم چه؟

مثلاً بارها پیش می‌آید که اساتید دانشگاه، خود یک موضوع را انتخاب کرده و از شما می‌خواهند به‌عنوان تکلیف ارائه‌ای در این زمینه برای آن‌ها آماده کنید. در این زمان بهترین کار پیدا کردن منابع و مطالعه کتاب‌هایی در این زمینه است که اگر آن‌قدر وقت کم بود که زمانی برای مطالعه و خرید یک کتاب را ندارید می‌توانید از محتوای فضای مجازی با سرچ کردن در گوگل استفاده کنید که این امر می‌تواند به‌سرعت و بالا رفتن راندمان شما بسیار کمک کند؛ زیرا محتوای این مقالات اکثراً خلاصه‌شده است و معمولاً موارد اضافی و وقت‌گیر از آن حذف‌شده است.

نکته: اگر قصد دارید این محتوا را از سایت‌های فارسی‌زبان مطالعه کنید ما پیشنهاد می‌دهیم که دریافتن سایت‌های معتبر بسیار حساس باشید زیرا در سایت‌های فارسی‌زبان مطالبی که اشتباهات بسیار دارد، زیاد یافت می‌شود.

ارائه,سخنرانی

۲-بیان

مورد دوم در یک ارائه بیان شماست. بیان شما نباید بی‌جان و بدون احساس باشد و شنوند باید پویایی و حس و لحن را از آن دریافت کند.

برای تقویت بیان راهکارهای بسیاری وجود دارد؛ اما ما در اینجا دنبال یک ارائه اورژانسی هستیم و وقتی برای فراگیریِ این مهارت‌ها نداریم و ما فقط به بیان یکی از مفیدترین و مؤثرترین آن‌ها بسنده می‌کنیم.

ضبط کردن و گوش دادن آن

شما باید از طریقی که برایتان امکان دارد با ویس رکوردر تلفن همراهتان یا مثلاً ضبط صدای تلگرامتان چندین بار ارائه خود را ضبط کرده و خودتان آن را گوش دهید.

اگر امکان ضبط صدا برای شما میسر نبود حتی می‌توانید جلوی آینه اجرا کنید و هم‌زمان اجرای خود را بررسی کنید.

گوش دادن و آگاهی نسبت به ارائه خود یکی از مؤثرترین روش‌های بهبود در ارائه شماست و تا حد زیادی به شما کمک می‌کند که نقاط منفی و ایرادهای خود را فهمیده و آن‌ها را اصلاح کنید.

اگر در اجرا صدایمان لرزید چطور

یکی از اتفاقاتی که در ارائه‌های اول امکان دارد بیفتد لرزش صدای شماست و بهترین راهکارش این است که هر زمان متوجه لرزش صدای خود شدید، همان موقع صحبت‌های خود را یک مقدار بلندتر بیان کنید. این راهکار باعث می‌شود که لرزش صدا از بین برود.

زبان بدن

۳-زبان بدن

برای یک ارائه خوب، حتی یک ارائه اورژانسی، زبان بدن نیز مهم است که ما نیز در این مقاله قصد نداریم آن را به شما بیاموزیم. چون شما وقت ندارید. ولی راهکارهایی برای حرفه‌ای بودن شما ارائه می‌دهیم.

در ابتدا به خاطر داشته باشید، امری که در زبان بدن بسیار مهم است دست نبردن و نخاراندن اجرای سر، صورت و گردن شماست که اگر کمی با زبان بدن آشنایی داشته باشید تعابیر و حسی که با این عمل به مخاطب می‌دهید را نیز شنیده‌اید. مثلاً با خاراندن بینی خود این احساس را در مخاطب خود ایجاد می‌کنید که این حرف‌هایی که می‌زنید حقیقت ندارد و دروغ است.

پس حواستان به این رفتارها باشد و با تمرین اجرا جلوی آینه نسبت به آن آگاهی پیدا کنید.

گارد بسته

نکته دیگری که در زبان بدن وجود دارد گارد بسته ارائه‌دهنده است و این نیز تعابیر منفی دارد و حس بدی به مخاطب شما می‌دهد. پس حواستان باشد در اجرا از رفتارهایی مانند دست‌به‌سینه ایستادن یا نشستن و مشت نگه‌داشتن دستان و گره کردن انگشتان در هم بپرهیزید.

نکته: زبان بدن به این معنا نیست که اگر یک‌بار برای مدت کوتاه مثلاً دست‌به‌سینه ایستادید دیگر ارائه شما خراب می‌شود. منظور این است که برای مدت طولانی این رفتارها را انجام ندهید.

مسئلهٔ دیگر که در ارائه‌ها از ما رخ می‌دهد لرزش پاها در اجراست. اگر پاهای شما نیز در ارائه لرزش داشت می‌توانید با قدم زدن در عرض سالن در زمان ارائه این لرزش را از بین ببرید.

عکس عالی بودن

و تمرین آخر…

تصویرسازی ذهنی، شاید این تکنیک برایتان مسخره به نظر بیاید ولی باید بدانید که طبق تحقیقات علمی این موضوع کاملاً اثبات‌شده است و بیشتر سخنرانان و افراد حرفه‌ای از آن بهره می‌برند و چون وقت نداریم بیشتر از این نمی‌خواهیم آن را ثابت کنیم و سراغ راه‌حل می‌رویم.

به آن مکانی که قرار است در آن اجرا کنید را قبل از ارائه حتماً سری بزنید و بعداً در هر فرصتی با چشمان بسته روزی ۵ دقیقه به مدت یک هفته خود را در آن مکان تصور کنید، با ذهنتان جلوتر رفته و مخاطب‌هایی که قرار است در آنجا برای تماشای اجرای شما بیایند، رنگ‌ها، جزئیات و حتی بوی آنجا را تصور کنید.

نکته: در این تکنیم مهم است که خود را در حال یک رارائه بسیار خوب ببینید.

این تکنیک کمک زیادی به شما خواهد کرد. شاید این‌یکی را نپذیرید ولی اگر قبول نداشتید حاضرم با شما در مورد آن بحث کنم. پس در صورت رد این مطلب در همین‌جا برایم کامنت بگذارید. حتماً باهم صحبت خواهیم کرد.

جمع‌بندی

ممکن است برای ما پیش بیاید؛ مثلاً برای هفته آینده مجبور به یک ارائه یا سخنرانی شویم و این در حالی باشد که تاکنون هیچ ارائه‌ای نداشته باشیم.

در این صورت با چند تکنیکی که نام آن را تکنیک‌های اورژانسی نامیده‌ایم می‌توانیم بدون داشتن علم و مهارت‌های سخنرانی و مسائل مربوط به آن، در کوتاه‌ترین زمان یک ارائه خوب داشته باشیم و چون این راهکارها بسیار ساده است شاید آن‌ها را دست‌کم بگیریم و فقط یکی دو بار تمرین کنیم و هر چه تمرین کمتر باشد، نتیجه ما نیز کم‌تر است.

پس این تمرینات را جدی بگیرید و تا روز ارائه حداقل روزی یک ساعت برای ۷ روز از آن‌ها استفاده کنید.

 

نوشته‌شده توسط: علی اسماعیلی

مطالب بیشتر از این نویسنده علی اسماعیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

۴ نکته کلیدی در مشتری مداری که حتماً باید بدانیم ( با عکس )

نکاتی که اگر ندانید در برخورد با مشتری دچار ضررهایی جبران‌ناپذیری می‌شوید مشتری مداری مقول…